Breaking News

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΤΟΥ ΕΒΡΟΥ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΙΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

                                   
                                        54 ΧΡΟΝΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Το σημερινό μας θέμα αφορά τις ποδοσφαιρικές ομάδες του νομού Έβρου, που «έγραψαν» την δική τους «ιστορία» και  διακρίθηκαν εκτός ορίων νομού, έχοντας μάλιστα σε αρκετές περιπτώσεις να επιδείξουν αξιοσημείωτες επιτυχίες ή ακόμη και διακρίσεις.


2018-2019   Γ Εθνική Εθνικός Αλεξανδρούπολης
2017-2018   Γ Εθνική. Α Ε Διδυμοτείχου
2016-2017  Καμία ομάδα σε Εθνική κατηγορία
2015-2016  Γ’ Εθνική: Έβρος Σουφλίου, Εθνικός Αλεξανδρούπολης
2014-2015  Γ’ Εθνική: Έβρος Σουφλίου, Εθνικός Αλεξανδρούπολης
2013-2014  Γ’ Εθνική: Έβρος Σουφλίου
2012-2013  Δ’ Εθνική: Έβρος Σουφλίου
2011-2012  Δ’ Εθνική: Έβρος Σουφλίου, ΑΕΝ Χιλής
2010-2011  Δ’ Εθνική: Έβρος Σουφλίου, Εθνικός Αλεξανδρούπολης
2009-2010  Δ’ Εθνική: Έβρος Σουφλίου, ΠΑΕ Θράκη
2008-2009  Γ’ Εθνικη: ΠΑΕ Θράκη, Δ’ Εθνική: Ορέστης Ορεστιάδας
2007-2008  Γ’ Εθνική: ΠΑΕ Θράκη, Δ’ Εθνική: ΑΕΝ Χιλής
2006-2007  Γ’ Εθνική: ΠΑΕ Θράκη, Δ’ Εθνική: Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Έβρος Σουφλίου
2005-2006  Γ’ Εθνική: ΠΑΕ Θράκη, Δ’ Εθνική: Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Ορέστης Ορεστιάδας
2004-2005  Γ’ Εθνική: ΠΑΕ Θράκη, Δ’ Εθνική: Ορέστης Ορεστιάδας
2003-2004  Δ’ Εθνική: ΠΑΕ Θράκη, Διδυμότειχο, Καππαδόκες
2002-2003  Δ’ Εθνική: ΠΑΕ Θράκη, Ορέστης Ορεστιάδας, ΑΕ Διδυμοτείχου
2001-2002  Δ’ Εθνική: ΠΑΕ Θράκη
2000-2001  Δ’ Εθνική: ΠΑΕ Θράκη
1999-2000  Δ’ Εθνική: ΠΑΕ Θράκη, Ορέστης Ορεστιάδας
1998-1999  Δ’ Εθνική: Ορφέας Αλεξανδρούπολης, Ορέστης Ορεστιάδας, Ακρίτας Νέας Βύσσας
1997-1998  Γ’ Εθνική: Ορφέας Αλεξανδρούπολης,  Δ’ Εθνική: ΣΑΟΣ Σαμοθράκη
1996-1997  Γ’ Εθνική: Ορέστης Ορεστιάδας, Δ’ Εθνική: Ορφέας Αλεξανδρούπολης, Θράκη Φερρών
1995-1996  Γ’ Εθνική: Ορέστης Ορεστιάδας, Δ’ Εθνική: Ορφέας Αλεξανδρούπολης, Ακρίτας Νέας Βύσσας
1994-1995  Γ’ Εθνική: Ορέστης Ορεστιάδας, Δ’ Εθνική: Άλεξ, Θράκη Φερών, ΑΕ Διδυμοτείχου, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ΑΟ Πέπλου
1993-1994  Γ’ Εθνική: Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Δ’ Εθνική: Ορέστης Ορεστιάδας, Άλεξ, Θράκη Φερών, ΑΕ Διδυμοτείχου, Ακρίτας Νέας Βύσσας, Άρης Αισύμης
1992-1993  Γ’ Εθνική: Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Δ’ Εθνική: Άλεξ, Ορέστης Ορεστιάδας, Θράκη Φερών, ΑΕ Διδυμοτείχου, ΑΣ Πέπλου
1991-1992  Δ’ Εθνική: Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Άλεξ, Ορέστης Ορεστιάδας, ΑΕ Διδυμοτείχου, Άρης Αισύμης, Έβρος Σουφλίου
1990-1991  Δ’ Εθνική: Ορέστης Ορεστιάδας, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Άλεξ, ΑΕ Διδυμοτείχου, ΠΑΕ Νίψα
1989-1990  Δ’ Εθνική: Άλεξ, Ορέστης Ορεστιάδας, Εθνικός Αλεξανδρούπολης
1988-1989  Δ’ Εθνική: Άλεξ, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Ορέστης Ορεστιάδας
1987-1988  Γ’ Εθνική: Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Δ’ Εθνική: Άλεξ, Εβρος Σουφλίου
1986-1987  Γ’ Εθνική: Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Δ’ Εθνική – Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα: Άλεξ, ΑΕ Διδυμοτείχου, Ορέστης Ορεστιάδας
1985-1986  Γ’ Εθνική: Εθνικός Αλεξανδρούπολης,  Δ’ Εθνική – Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα: Αλεξ, ΑΕ Διδυμοτείχου, Θράκη Φερών
1984-1985  Γ’ Εθνική: Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ΑΟ Αλεξανδρούπολης, Δ’ Εθνική – Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα: ΑΕ Διδυμοτείχου, Ορέστης Ορεστιάδας, Ασπίδα Καβύλης
1983-1984  Γ’ Εθνική: Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Άλεξ,  Δ’ Εθνική – Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα: ΑΕ Διδυμοτείχου, Ορέστης Ορεστιάδας, Εβρος Σουφλίου, Ηρακλής Σαγήνης
1982-1983  Β’ Εθνική: ΑΟ Αλεξανδρούπολη (Αλεξ), Γ’ Εθνική: Εθνικός Αλεξανδρούπολης,  Δ’ Εθνική – Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα: ΑΕ Διδυμοτείχου, Ορέστης Ορεστιάδας, Εβρος Σουφλίου, Ακρίτας Νέας Βύσσας
1981-1982  Εθνική Ερασιτεχνική Κατηγορία (την επόμενη χρονιά έγινε Γ’ Εθνική): ΑΟ Αλεξανδρούπολη, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Διδυμότειχο, Ορέστης Ορεστιάδας,
1980-1981  Εθνική Ερασιτεχνική Κατηγορία: ΑΕ Διδυμοτείχου, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Αλεξανδρούπολη
1979-1980  Εθνική Ερασιτεχνική Κατηγορία: ΑΕ Διδυμοτείχου, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Ορέστης Ορεστιάδας
1978-1979  Εθνική Ερασιτεχνική Κατηγορία: Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ΑΕ Διδυμοτείχου, Αλεξανδρούπολη
1977-1978  Εθνική Ερασιτεχνική Κατηγορία: Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ΑΕ Διδυμοτείχου
1976-1977  Ειδικό Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα: Εθνικός Αλεξανδρούπολης
1975-1976  Ειδικό Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα: Εθνικός Αλεξανδρούπολης
1974-1975  Ειδικό Εθνικό Ερασιτεχνικό πρωτάθλημα: Εθνικός Αλεξανδρούπολης
1973-1974  Β’ Εθνική: Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Ειδικό Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα: ΑΕ Διδυμοτείχου
1972-1973  Ειδικό Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα: Εθνικός Αλεξανδρούπολης
1971-1972  Β’ Εθνική: Ορέστης Ορεστιάδας, Ειδικό Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα: Εθνικός Αλεξανδρούπολης
1970-1971  Β’ Εθνική: Εθνικός Αλεξανδρούπολης Ειδικό Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα: Ορέστης Ορεστιάδας
1969-1970  Β’ Εθνική: Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Ορέστης Ορεστιάδας, Ειδικό Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα: ΑΕ Διδυμοτείχου
1968-1969  Β’ Εθνική: Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Ειδικό Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα:  Ορέστης Ορεστιάδας
1967-1968  Β’ Εθνική: ΑΟ Αλεξανδρούπολης (αντί Εθνικού),  Ειδικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα: Ορέστης Ορεστιάδας
1966-1967  Β’ Εθνική: Εθνικός Αλεξανδρούπολης,  Β’ Εθνική ερασιτεχνική: Ορέστης Ορεστιάδας
1965-1966  Β’ Εθνική Ερασιτεχνική: Εθνικός Αλεξανδρούπολης

.......................................................................................................................................................
Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Β’ Εθνική: 1973-1974, 1970-1971 , 1969-1970 , 1968-1969 , 1966-1967 ,
Β’ Εθνική Ερασιτεχνική: 1965-1966  

Γ Εθνική 
2018-2019,2014-2015,2015-2016 ,1993-1994,1992-1993 , 1987-1988  , 1985-1986 , 1984-1985  , 1983-1984  , 1982-1983 ,
Δ’ Εθνική
2010-2011,2006-2007,2005-2006,1994-1995,1991-1992,1990-1991, 1989-19901988-1989 , 1986-1987 ,  
Εθνική Ερασιτεχνική Κατηγορία

1981-1982 , 1980-1981 , 1979-1980 , 1978-1979  , 1977-1978 , 1976-1977 , 1975-1976 , 1974-1975 , 1972-1973 , 1971-1972





Ορέστης Ορεστιάδας 
Β’ Εθνική:  1969-1970,1971-1972 ,
Β’ Εθνική ερασιτεχνική   : 1966-1967


Γ’ Εθνική: 
1996-1997 ,1995-1996,1994-1995 

Δ’ Εθνική: Ορέστης Ορεστιάδας
2008-2009 ,2005-2006,2004-2005,2002-2003,1999-2000  
1998-1999 ,1993-1994,1992-1993,1991-1992 
 1990-1991,1989-1990  , 1988-1989 , 

Δ’ Εθνική – Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα:
1986-1987 ,1984-19851983-1984  , 1982-1983 , 1981-1982 , 1979-1980 , 1970-1971 , 1968-1969 , 1967-1968 ,



ΑΟ Αλεξανδρούπολη (Αλεξ)

Β’ Εθνική: 
1982-1983, 1967-1968 ,
Γ’ Εθνική
 1984-19851983-1984  ,
Δ’ Εθνική: 
1994-1995 ,1993-1994,1992-1993,1991-1992,1990-1991 , 1989-1990, 1988-1989 , 1987-1988
Δ’ Εθνική – Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα:
1986-1987 , 1985-1986,  1981-1982 , 1978-1979  ,









 Α Ε Διδυμοτείχου 
Γ Εθνική
2017-2018   
Δ’ Εθνική:
2003-2004,2002-2003, 1994-1995, 1993-1994,1992-1993,1991-1992, 1990-1991 
Δ’ Εθνική – Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα:
1986-1987 , 1985-1986  , 1984-1985  , 1983-1984  , 1982-1983 , 1981-1982, 1980-1981, 1979-1980 , 1978-1979  , 1977-1978 , 1973-1974 , 1969-1970 ,




Έβρος Σουφλίου

Γ’ Εθνική: 
2013-2014 ,2014-2015 , 2015-2016 
Δ’ Εθνική: Έβρος Σουφλίου
2012-2013,2011-2012,2010-2011,2009-2010 
2006-2007,1991-1992, 1987-1988 
 Δ’ Εθνική – Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα:
1983-1984, 1982-1983 , 


Η Ένωση Αλεξανδρούπολης ήταν ομάδα από την Αλεξανδρούπολη Έβρου. Δημιουργήθηκε το 1995 από την συγχώνευση του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και του Α.Ο. Αλεξανδρούπολης. Από την ίδρυση το 1995 μέχρι το 1999 η ομάδα ονομαζόταν Ορφέας Αλεξανδρούπολης. Το 1999 με την άνοδο στην Δ Εθνική, η ομάδα μετονομάστηκε σε Ποδοσφαιρική Αθλητική Ένωση Θράκη, αποκαλούμενη ως Π.Α.Ε. Θράκη ή Ένωση Θράκης
ΠΑΕ Θράκη

Γ’ Εθνική: ΠΑΕ Θράκη
2008-2009,2007-2008,2006-2007,2005-2006,2004-2005 
 Δ’ Εθνική: ΠΑΕ Θράκη
2009-2010 ,2003-2004,2002-2003,2001-2002,2000-2001,1999-2000 

Γ’ Εθνική:  Ορφέας Αλεξανδρούπολης
1997-1998 
Δ’ Εθνική: Ορφέας Αλεξανδρούπολης
1998-1999 
1996-1997 
1995-1996 




Θράκη Φερών
Δ’ Εθνική: 
1996-1997 ,1994-1995,1993-1994,1992-1993 
Δ’ Εθνική – Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα:

1985-1986  


Ακρίτας Νέας Βύσσας

Δ’ Εθνική: 
1998-1999 ,1995-1996, 1993-1994 
  Δ’ Εθνική – Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα:
  1982-1983 



 ΑΟ Πέπλου

Δ’ Εθνική: 
1994-1995 
1992-1993 


 ΑΕΝ Χιλής

Δ’ Εθνική:
2011-2012
2007-2008  

.........................................................................................................................
Άρης Αισύμης

Δ’ Εθνική:  
1993-1994 
1991-1992 


ΑΟ  Καππαδοκίας
Δ’ Εθνική: 
2003-2004 




 ΠΑΕ Νίψα
Δ’ Εθνική: 
1990-1991 




Ηρακλής Σαγήνης
Δ’ Εθνική – Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα:

1983-1984  

..............................................................................................
Ασπίδα Καβύλης

Δ’ Εθνική – Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα: 

1984-1985

..............................................................................................

ΣΑΟΣ Σαμοθράκη
Δ’ Εθνική: 
1997-1998 


Διαβάστηκε hit counters

Επιμέλεια: panos Thrakiotis *Η αναδημοσίευση περιεχομένου του tvthrakiotis επιτρέπεται με μοναδική προϋπόθεση την αναφορά της πηγής. Ευχαριστούμε!

Δεν υπάρχουν σχόλια